alın germe fiyatları
Dudak Kalınlaştırma Fiyatları
Öncesi ve Sonrası Resimleri

Dudak Kalınlaştırma

Dudaklar yüzün estetik görünümünde çok önemli bir yer tutmaktadır. Dolgun, diri ve estetik dudaklar güzellik simgesi olduğu kadar gençliğin ve çekiciliğin   de en önemli unsurlarındandır. Yüz güzelliğinde önemli bir yeri olan dudakların estetik ve güzel olması yüzün bütünlüğünü tamamlaması açısından çok önemlidir.

Dudakların büyüklüğü, dolgunluğu, ince veya kalın olması yani şekli; burun, yanaklar, gözler, kaşlar, çene ve dişlerle uyumlu ve orantılı olmalıdır. Dudakların diri, dolgun ve estetik görünmesi yüzümüzdeki gençlik ve sağlık ifadesini güçlendirir.

Dudaklar bazı kişilerde doğuştan yani ailesel olarak ince ve belirsizdir. Kimilerinde ise yaşlanmaya bağlı olarak dokuların erimesiyle incelir ve kırışarak dolgunluk ve diriliğini kaybeder. Dokuların yıllar içinde esnekliği azalır ve dolgunluğu kaybolur. Yanaklar, boyun cildi, göz kapakları, kaşlar ve tabii ki dudaklar yerçekimi ile aşağı doğru sarkar.

Dudak Estetiği Kimlere uygulanır?

   Dudakları yapısal olarak ince olan ya da zamanla incelenler

   Kalın ve dolgun dudaklarla yüzündeki gençlik ve güzellik ifadesini güçlendirmek isteyenler

   Daha diri ve dolgun dudaklara sahip olmak isteyenler, tarafından tercih edilir.

Dudakları ince ve kırışık olanlar yanısıra siyah ırktan olan hastalar gibi dudakları normalden kalın olanlarada dudak inceltme ameliyatları yapılmaktadır. Bir de dudak kanserine bağlı olarak dudaklarının bir kısmı alınmak zorunda kalınan hastalarda da yeniden dudak yapmaya yönelik ameliyatlar da yapılmaktadır ki bu tip dudak onarım ameliyatları estetik kadar fonksiyon açısından da büyük önem taşımaktadır.

Dudak Estetiği Nasıl Yapılır?

Amaç dudakları kalınlaştırmak ve sınırlarını daha belirgin hale getirmek, kırışıklıkları azaltmak ve dolgunlaştırmaktır. Ancak doğal ve yüz ile uyumlu bir görünümün de korunması başlıca hedeftir.

Dudakları kalınlaştırmak ve kırışıkları düzelterek dolgunlaştırmak için pek çok yöntem bulunmaktadır. Bunları yöntemleri aşağıdaki gibi sınıflandırabiliriz.

Dudak Dolgu Maddeleri

Sıvı Silikon ve Silikon Yağı: Yüz dokularına enjekte edilerek kullanımı 1960-70 ler de popüler olmuştur. Dudak kalınlaştırmada yıllardır kullanılmakta olan sıvı silikon ve silikon yağı içerdiği olumsuzluklar ve uygulanan hastalarda çeşitli komplikasyonlara neden olmasından dolayı artık günümüzde kullanımı Amerikan gıda ve ilaç kurumu FDA tarafından estetik dolgu maddesi olarak satılması ve direk doku içine enjeksiyonu yasaklanmış ve kullanılmamaktadır. Burada ki uygulama meme ameliyatlarında yapılandan farklıdır. Meme ameliyatlarında jel silikon kalın bir kılıf içinde meme altına yerleştirilmekte ve istendiğinde çıkarılmaktadır. Hiçbir sakınca içermemektedir. Ancak dudağa enjekte edildiğinde bu silikon sıvı olduğu için doku aralarına yayılmakta ve çıkarmak imkansız hale gelmektedir. Dudak dokusunda reaksiyona neden olmakta ayrıca sürekli yer değiştirdiği için hastalarda şekil bozukluğuna yol açmaktadır. Ülkemizde bazı otel odalarında, evlerde ve bazı güzellik salonlarında gizli olarak bazı yetkisiz kişiler bu tip silikon dolgusu yapmaktadırlar. Bu nedenlerle dikkatli olunmalı kesinlikle yaptırılmamalıdır. Ülkemizde hiçbir plastik cerrah yüze sıvı silikon veya silikon yağı enjeksiyonu uygulamamaktadır.

Geçici dolgu maddeleri:

Kollajen Dolgusu: Kollajen sığır derisinden elde edilmektedir. Deli dana hastalığının ortaya çıkışı ile kullanımı neredeyse durmuştur. Ayrıca hayvan proteini olduğu için alerji riski vardır, test yapılmadan kullanılmaz.

Hyaluronik Asit Dolgusu: Yüzdeki kırışıklıkları düzeltmek için de uygulanan Hyaluronik asit en yaygın olarak kullanılan malzemedir. Hyalüronik asit derinin yapısında da bol miktarda bulunan doğal bir maddedir. Cildinizde hacim yaratarak sağlıklı ve canlı bir görünüm verir. Diğer biyolojik olarak eriyen dolgu maddelerine kıyasla hyalüronik asit hayvansal kaynaklı değildir ve bu nedenle, test gerektirmeden güvenli bir şekilde kullanılabilir. Hyaluronik asitin su bağlama kabiliyeti eşsizdir ve moleküller çözüldüğünde bile suya dönüşür ve vücudunuzdan hiçbir iz bırakmadan ayrılır. Bu yüzden günümüzde Dudak Dolgusunda en çok kullanılan maddedir. Restylane® denilen ve iğne ile enjekte edilen Hyaluronik asit Dudak kenarlarını dikleştirmek ve belirginleştirmek için kullanılırlar.4-6 ay içinde vücuttan eritilerek atılır. Yani etkisi yoktur. Çok konforlu bir uygulamadır. Dudak dolgusu yapılırken, hasta elindeki ayna ile yapılan işlemi izler ve ne kadar dolgunluk istiyorsa hekimini yönlendirebilir. Bazı hastalarda bir iki gün süren hafif bir ödem(şişlik)ve kızarıklık olabilir ama geçicidir. Yapıldıktan hemen sonra hasta normal günlük hayatına devam edebilir. Dolgu maddesi tedavisi sonrasında o bölgelere bir hafta boyunca hafif masaj uygulanır. Bir hafta sonunda gerekli görülürse aynı bölgelere ek dolgu uygulanabilir.

Diğer Katı Dolgular; Bunlar enjekte edilenler gibi enjektörle değil ufak bir ameliyatla yerleştirilen malzemelerdir. Alloderm insan derisinden elde edilir. Konulduktan sonra 1 yıl içinde eriyerek kaybolur. Gortex denilen malzeme ise kalıcıdır. Dudak kenarlarından yapılan küçük kesilerden dudak içine yerleştirilir. Konulduğu şekilde kalır ve şeklini muhafaza eder. Sakıncası ise zamanla dudağı delerek dışarı çıkabilmesidir.O yüzden pek tercih edilmez.

Yağ Dolgusu: Hastanın kendi vücudundan çekilerek alınan yağ hücreleri dikkatli bir işlemden geçirildikten sonra dudaklara ve eğer gerekiyorsa kırışıklıklara da enjekte edilir. 3-6 ay içinde konulan hücrelerden yaklaşık % 20-30 u geriye kalır. İşlem birkaç defa tekrarlandığında etkili bir dudak kalınlaştırma sağlanabilir. Hiçbir zararı yoktur alerji vs.. gibi riskler içermez. Şişlikler birkaç günde geçer. Kolay bir uygulamadır. Fazla dolgunluk gerektiren durumlarda oldukça etkilidir.

Deri Hücreleri : Hastanın kendi vücudundan örneğin, karın veya meme küçültme ameliyatı sırasında çıkan derilerden veya daha önceden vücutta kalmış yara izlerinden çıkan skar dokusundan alınan deri altı dokusu ve yağ hücreleri karıştırılarak doku kokteyli şeklinde dudaklara enjekte edilir. Bu yöntemde konulan hücrelerin bir kısmen eridiği için 2-3 defa tekrarlamak gerektirir. Zararsız yöntemlerden birisidir. Alerji riski yoktur.

Dudak Estetik Ameliyatları: Dudakları dolgu maddesi kullanmadan basit ameliyatlarla kalınlaştırmak mümkündür. Pek çok teknik mevcuttur. Bu yöntemlerden uygun olanı plastik cerrah hastanın dudak yapısına ve durumlarına göre seçer. En iyi ve kalıcı sonuçlar bu tekniklerle alınır. Diğerleri gibi geçici değildir. İyileşme 2-5 günde tamamlanır. Lokal anestezi altında yapılan basit ameliyatlardır.

Dudak Asma: Burun içinden yapılan küçük bir kesiden geçirilen dikişler dudaktan da geçirildikten sonra bağlanır ve dudak yukarı doğru kaldırılır. Görünen bir iz kalmaz. Aşağı doğru sarkmış üst dudakta kullanılan etkili bir yöntemdir.

Dudak Botoksu : Botoksun yaygın olarak kullanıldığı alanlardan biri de dudaklardır. Fakat halk arasında yaygın olarak botoks uygulaması ile ‘’dudakların şişirilmesi’’ kanısı tamamen yanlıştır. Dudaklara uygulanan botoksun amacı dudağı şişirmek değil dudak üzerindeki sigara içmeye (smokers line) veya mimiklerin aşırı kullanılmasına bağlı oluşan dikey çizgileri gidermek ve/veya aşağı doğru dönük olan ağız köşelerini yukarı doğru çevirmektir. Bu sayede ağız köşeleri aşağı doğru olan ve bu sebepten dolayı normal duruşta   depresif bir görünüme sahip olan kişilerde görünümün değiştirilmesi ve yanaklarında bir miktar yukarı doğru kaldırılarak yüzün aydınlanması sağlanır.

Uygulama Sırasında Ağrı Hissedilir mi?

Yapılacak işleme göre uygulama yapılacak bölge;

 • Buz ile
 • Uyuşturucu krem ile (Emla®) veya
 • Blok anestezisi ile LOKAL (bölgesel) olarak uyuşturulur ve hastanın ağrı hissetmesi engellenir.olgu fiyatları uygulanacak alana göre değişiklik göstermektedir.

Doktorunuza Sorun

Dr Erhan Şafak Sağlık Estetik & Lazer Kliniği tarafından elektronik iletişim araçları (cep telefonu, sms, e-posta, v.b.) ile tarafıma bilgi, tıbbi konular, kampanyalar vb. ile ilgili duyurular gönderilmesine izin veriyorum.

   

 • cengizyaman
  Çocukluğumdan beri şikayetçi olduğum kulaklarımın görüntüsünden kurtuldum çok şükür. Karar verme ...

  Devamını oku...

   
 • pelin k
  Erhan Beye 2. kez kırışıklık tedavisi yaptırdım o kadar güzel oldu ki anlatamam aynaya bakmaktan mutlu ...

  Devamını oku...

   
 • aysun
  Göz kapaklarımın torbalanması tüm günlük yaşantımı engellemeye başlamıştı. Makyajla bile saklayamayacak ...

  Devamını oku...

   
 • nihal
  Merhaba, yıllardır düşündüğüm meme büyütme ameliyatını sonunda oldum. Doktor Bey ve ekibiyle tanıştıktan ...

  Devamını oku...

   
 • nurhayat
  Bir bayan olarak göğüslerimdeki küçüklük ve ikizlerimi emzirmeden sonraki sarkma beni mutsuz ediyordu.

  Devamını oku...